Září 2011

Ostří východu na hradě Sovinci

6. září 2011 v 11:29 | Martin Neplech, instruktor |  Info z proběhnutých akcí
Malé ohlédnutí za proběhlou akcí "Ostří východu na hradě Sovinci". Tato již tradiční akce proběhla ve dnech 27.-28. 8 2011. Jedná se o přehlídku různých bojových uměních. Této akce se zúčastnila i naše Olomoucká škola bojových umění Yong Tjun a Skirmen.

Hrad Sovinec se nachází asi 6 km, nad obcí Paseka. Sraz byl již v pátek 26.8.2011 ve večerních hodinách. Na hrad jsme dorazili asi kolem 18-ti hodin. probehlo ubytování a seznámení s dalšími účinkujícími.

Tento rok se zúčastnilo mimo naší školy této akce skupina militari airsoft, se svými ukázkami vojenské techniky, vojáci Armády České republiky s bojovým uměním MUSADO, které je oficiální bojové umění pro výcvik v naší armádě, šermíři z Brna s návem Rytíři trnové koruny se svými ukázkami Německé šermířské školy.

V Páteční večer proběhla již tradiční večeře v restauraci Na Vyhlídce. Tentokrát se ji zúčastnila pouze naše škola. Byla zde diskutavána otázka bojových umění v dnešní době apod.

V sobotu dne 27.8.2011 v 10:00 hod. již začínala samotná akce, a to vystoupením nazvaným "Viděli jste minulý rok". Na této ukázce se ve zlomku času prezentovala každá škola a skupina, která minulý rok na této akci vystupovala.

Následně v 11:00 hod. proběhlo vystoupení Rytířů trnové koruny z Brna, kteří metodicky předvedli techniky Německé školy šermu, a to od jednoduchých až poty nejsložitější

Dále ve 12:00 hod. nastoupila na plac naše škola s bojovým uměním Yong Tjun. Naše ukázka byla postavena na tom abychom ukázali jakým způsobem u nás trénuje. Nejednalo se tedy o nacvičenou show, ale o ukázku našeho tréninku skrácenou do 40-ti minutového bloku. Na začátku jsem vysvětli o co se v bojovém umění Yong Tjun jedná a poté následoval celý blok.

Ve 13:00 hod. začala ukázka bojového umění MUSADO MCS v podání vojáků Armády České republiky, která obsahovala jak techniky rychlého zneškodnění protivníka, tak jeho úplnou "likvidaci".

Ve 14:00 hod. se na 5. nádvoří sešli zájemci o disciplínu zvanou Larp. Jedná se o boj s upravenými zbraněmi, aby nemohlo dojít ke zranění zúčasněných.

Další ukázka v 15:00 hod. byla opět v režiji naší školy. Jednalo se o představení bojového umění Skirmen. V této ukázce šlo o to představit Skirmen široké veřejnosti. Což se dle mého povedlo.

V poslední ukázce v 16:00 hod. ukázala svoje možnosti skupina Militari airsoft. V ukázce ukázali jak zajistit rizikový prostor, zneškodnění nepřítele a jeho následné zajmutí. Na konci ukázky se mohli návštěvníci zeptat na otázky, které je zajímali.

Všechny ukázky v neděli proběhly stejně jako v sobotu.

Dále bych se chtěl zmínit o doplňkových programech, které si návštěvníci hradu mohli vyzkoušet, tak např. lukostřelnice na 4 nádvoří, slaňování z hradních hradeb a střelnice před hradem z airsoftových zbraní. V neposlední řadě v místním kostele v sedmi patrech probíhá výstava o působení řádu Německých rytířů u nás.